Detay

Duvar Kağıdı Nasıl Kaplanır

1- Duvardaki pütürler zımpara ve spatula yardımı ile düzeltilir.Duvar kağıdını kesmek için duvar yüksekliği ölçülür.Ölçüye göre kesim yapılırken aşağıdan ve yukarıdan fazlalık bırakılır.
   
2- Toz tutkal suyun içersine azar azar tarifine uygun miktarda dökülerek karıştırılır.1 saat kadar dinlendirilip gerekirse üzerine biraz daha su ilave edilerek uygun kıvama (boza kıvamı) getirilir.
   
3- Ölçüye göre kesilen duvar kağıtlarının arka kısımları bir fırça yardımı ile tutkallanır.(Tutkal, kağıdın arkasında her noktaya temas etmelidir)
   
4- Tutkallanan yüzeyler birbirine değecek şekilde katlanır.
   
5- Katlanan duvar kağıtları dinlendirilerek yumuşamaya bırakılır.(En fazla 5 ila 10 dakika arası)
   
6- Tutkallanan ilk boy kağıt ışık yönüne dikkat edilerek (pencere kenarı) yapıştırılır.Gerekirse gönye veya terazi kullanılması tavsiye edilir.Yapıştırılan kağıt temiz bir bez veya fırça yardımıyla yukarıdan aşağıya doğru bastırılarak düzeltilip hava kabarcıkları çıkartılması sağlanır.
   
7- Üst ve alt köşelerde oluşan kağıt fazlalıkları makas ile kesilmelidir.
   
8- Uygulama sırasında ve kuruma süresince odamızın pencereleri kapalı olmalı; duvar kağıdımız normal oda sıcaklığında bırakılmalıdır.
   
  DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Duvar kağıdınızı keserken desenlerin uyumunu sağlayıp yukarıdan desen payı bırakarak kesiniz. Vinly (yıkanabilir) duvar kağıtlarında duvarlarınızın alçılı ve düzgün zemine sahip olması gerekir.Uygulama sırasında duvar kağıtlarının üst üste bindirilmemesine (yan yana döşenmesine) dikkat ediniz.